Posebne bilježnice
Čvrsto vjerujemo da internet treba biti dostupan i pristupačan svima te smo posvećeni pružanju web stranice koja je pristupačna što širem mogućem auditoriju, bez obzira na okolnosti i sposobnosti.
Kako bismo to ostvarili, ciljamo se što striktnije pridržavati Smjernica za pristupačnost sadržaja na webu 2.1 (WCAG 2.1) od Svjetskog konzorcija za World Wide Web (W3C) na razini AA. Ove smjernice objašnjavaju kako učiniti web sadržaj dostupnim osobama s raznim invaliditetima. Pridržavanjem ovih smjernica osiguravamo da je web stranica dostupna svima: slijepim osobama, osobama s motoričkim poteškoćama, vizualnim oštećenjima, kognitivnim poteškoćama i mnogim drugima.
Ova web stranica koristi različite tehnologije kako bi je učinila što pristupačnijom u svakom trenutku. Koristimo pristupačno sučelje koje omogućuje osobama s određenim invaliditetima prilagodbu korisničkog sučelja i dizajniranje prema njihovim osobnim potrebama.
Ako ste primijetili neispravnost ili imate prijedloge za poboljšanje, rado ćemo ih čuti. Možete nas kontaktirati putem sljedećeg emaila info@posebnebiljeznice.com
Naša web stranica primjenjuje tehniku ARIA atributa (Accessible Rich Internet Applications) zajedno s različitim promjenama u ponašanju kako bi se osiguralo da slijepe osobe koje koriste čitače zaslona mogu čitati, razumjeti i uživati u funkcijama web stranice. Čim korisnik sa čitačem zaslona uđe na vašu web stranicu, odmah dobije upit da unese profil za čitač zaslona kako bi mogao učinkovito pregledavati i koristiti vašu web stranicu. Evo kako naša web stranica pokriva neke od najvažnijih zahtjeva čitača zaslona, zajedno s primjerima koda iz konzole:
Optimizacija za čitače zaslona: pokrećemo postupak u pozadini koji uči komponente web stranice od vrha prema dnu kako bismo osigurali stalnu usklađenost čak i prilikom ažuriranja web stranice. U tom procesu čitačima zaslona pružamo smislene podatke pomoću skupa ARIA atributa. Na primjer, pružamo točne oznake za obrasce; opise ikona koje se mogu koristiti (ikone društvenih medija, ikone za pretraživanje, ikone košarice itd.); smjernice za provjeru ispravnosti unosa u obrascima; uloge elemenata kao što su gumbi, izbornici, modalni dijalozi (skočni prozori) i drugi. Dodatno, postupak u pozadini skenira sve slike na web stranici i pruža točan i smislen opis na temelju prepoznavanja objekta slike kao ALT oznaku za slike koje nisu opisane. Također, iz teksta unutar slike izdvaja pomoću tehnologije za optičko prepoznavanje znakova (OCR). Da biste uključili prilagodbe za čitače zaslona u bilo kojem trenutku, korisnicima je potrebno samo pritisnuti kombinaciju tipki Alt+1. Korisnici čitača zaslona također automatski dobivaju obavijesti da uključe način rada za čitač zaslona čim uđu na web stranicu.
Ove prilagodbe su kompatibilne sa svim popularnim čitačima zaslona, uključujući JAWS i NVDA.
Optimizacija navigacije tipkovnicom: Postupak u pozadini također prilagođava HTML web stranice i dodaje različite funkcije pomoću JavaScript koda kako bi web stranicu omogućio upravljanje tipkovnicom. To uključuje mogućnost navigacije web stranicom pomoću tipki Tab i Shift+Tab, upravljanje padajućim izbornicima pomoću strelica, zatvaranje izbornika tipkom Esc, pokretanje gumba i veza pomoću tipke Enter, navigaciju između radio i potvrdnih polja pomoću tipki sa strelicama te njihovo popunjavanje tipkom Spacebar ili Enter. Dodatno, korisnici tipkovnice mogu pronaći brzu navigaciju i izbornike za preskakanje sadržaja dostupne u bilo kojem trenutku klikom na Alt+1 ili kao prve elemente web stranice prilikom navigacije tipkovnicom. Postupak u pozadini također upravlja izazvanim skočnim prozorima tako da premješta fokus tipkovnice prema njima čim se pojave i ne dopušta da fokus ode izvan njih.
Korisnici također mogu koristiti prečace poput "M" (izbornici), "H" (naslovi), "F" (obrasci), "B" (gumbi) i "G" (grafike) kako bi skočili na određene elemente.
Nastojimo podržavati što širi niz preglednika i pomoćnih tehnologija kako bi naši korisnici mogli odabrati najbolje alate za sebe, uz što manje ograničenja. Stoga smo naporno radili kako bismo podržali sve glavne sustave koji čine preko 95% tržišta korisnika, uključujući Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera i Microsoft Edge, JAWS i NVDA (čitači zaslona) kako za Windows tako i za MAC korisnike.
Unatoč našim najboljim naporima da omogućimo svakome prilagodbu web stranice prema njihovim potrebama, mogu postojati stranice ili dijelovi koji nisu u potpunosti pristupačni, koji se trenutno prilagođavaju pristupačnosti ili koji nedostaju adekvatna tehnološka rješenja za njihovu pristupačnost. Ipak, kontinuirano radimo na poboljšanju pristupačnosti, dodavanju, ažuriranju i poboljšanju opcija i značajki te razvoju i usvajanju novih tehnologija. Sve ovo ima za cilj postizanje optimalne razine pristupačnosti u skladu s napretkom tehnologije. Za svaku pomoć, slobodno nas kontaktirajte na info@posebnebiljeznice.com